Lahti-Bowling ry                                                                                                                            

Veteraanikeilaajat Toimintakertomus:

 

44. Toimintakausi: 2019- 2020

 

Yleistä veteraanien toiminnasta

Keilailutoiminta jatkui ennallaan.Aktiivisuus pysyi kiitettävänä.

Kauden maksut olivat: liittymismaksu 7 €, jäsenmaksu 15 € (sis. kinkkukilpailun) ja ainaisjäsenmaksu 150 €, tiistaikilpailut 2 x 10 €. Kauden ratamaksu oli 9,00 €.

Vuosikokous pidettiin 24.9.2019 keilahallin ala-kerran kokoushuoneessa. Paikalla oli 13 henkilöä.

Jäsenet:

Keilailukauden lopulla jäseniä oli 2??

 

Johtokunta ja tehtävien jako:

Vuosikokouksessa valittuina johtokuntaan kuuluivat:

Puheenjohtajana toimi Jaakko Virkajärvi (2019 - 2020). Erovuorossa olevista jäsenistä valittiin uudelleen Virve Valtasaari ja Sulo Hietala (kaksivuotiskausi). Varsinaisina jäseninä jatkavat vuoden Pirkko Ala-Lehtimäki ja Pekka Toijala. Pentti Metso ja Raimo Toiviainen valittiin varajäseniksi.

                                 Puheenjohtaja Jaakko Virkajärvi, varapuheenjohtaja Virve Valtasaari, sihteeri Pekka Toijala,                      taloudenhoitaja Pirkko Ala-Lehtimäki , tulospalvelu Raimo Toiviainen ja Harri Hakala                      (joukkueet) ja Harri Hakala, Mirjam Kajakoski, Sulo Hietala, Pekka Eskola ja Virve                      Valtasaari (tiistaikilpailut).

 

             Toiminnantarkastajat ja edustajat muualla kuin veteraanikerhossa:

Varsinaiset toiminnantarkastajat: Marja Haavisto ja Raimo Pohjanlahti.

Varatoiminnantarkastajat:            Kyösti Lintunen ja Paavo Kosonen.

 

SKL:n veteraanivaliokunnan sihteerinä ja tiedottajana on toiminut Jaakko Virkajärvi, lisäksi hän on vastannut veteraanien valtakunnansarjoista.

Lahti-Bowling ry:ssä veteraanikeilaajien edustajaa ei ole ollut.

 

Merkkipäivät:  (vain 75-vuotispäivät huomioidaan):

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Pirkko Ala-Lehtimäki                                            01.12.1944

                                       Olavi Lehtonen                                        05.03.1945

                                       Tuula Äyri                                                23.04.1945                                                                                                                                                            Olli Mäklin                                               25.04.1945

                                       Jouko Viitakangas                                    02.05.1945

                                        Harri Ormala                                                                 04.06.1945

                                       Eero Pirinen                                              01.07.1945

                                       Jorma Käki                                               11.08.1945

                                       Kari Härkönen                                                               28.08.1945

                                       Juhani Kapulainen                                    30.08.1945                                                                    

                                      

                                       Viimeinen ruutu:

 

Juhani Paju???????                             20.12.2018                         

???????????                                                               13.01.2019                         

???????????                                                               03.02.2019

 

Syyskauden toiminta:

Tiistaikilpailut alkoivat 3.9.2019 ja joukkuekilpailut pelattiin kahdessa lohkossa 11.10.2016 alkaen. Suuren osallistujamäärän vuoksi tiistaikilpailuja jatkettiin kolmessa vuorossa, klo 8.15, klo 10.30 ja klo 11.15.

 

Veteraanien Liittomylly (miehet) :

Veteraanien Liittomylly pelattiin jälleen Lahdessa 2 – 4.10.2019

Alkukilpailuun osallistui 33 (-5) joukkuetta 26 liitosta. Jokaiseen joukkueeseen kuului neljä pelaajaa, joiden kaikkien tulos huomioitiin ja voitosta 80 pistettä (uusi pelitapa).

Alkukilpailun paras oli Kari Komulainen Helsinki 1009, lahtelaisten paras Hannu Virlander 870. Lahden joukkue ( Antero Immonen, Pertti Salminen, Veijo Auer ja Sulo Hietala) oli alkukilpailun 4. ja alkulohkonsa 2., votti ensin Helsingin ja sitten finaalissa Kouvolan, joten pokaali palasi jälleen Lahteen. Lopullinen järjestys: Lahti, Kouvola, Helsinki ja Tampere

 

Veteraanien Liittomylly (naiset) :

Veteraanien naisten Liittomylly pelattiin Talissa 4.10.2019

Alkukilpailuun osallistui 6 joukkuetta, 5 liitosta. Jokaiseen joukkueeseen kuului kolme   pelaajaa. Alkukilpailussa keilattiin 6 sarjaa ja sitten 2. ja 3. pelasivat pääsystä finaaliin, Lahti                     pelasi Turkua vastaan ja hävisi. Finaalin lopullinen järjestys oli Turku, Helsinki ja Lahti,      Lahden joukkue: Ritva Laaka, Maija-Liisa Sandberg ja Marja Haavisto.

 

                      Lahti - Västerås:

 Pelattiin Talissa 18.9.2019 naiset (6) ja miehet (10) pelaajaa, 4 sarjaa

Naiset:                                          Lahti                                   4145 (+296)                       1.Virve Valtasaari                                            781

                                Västerås        3849                                                         1. Åsa Jernemalm                                     718

 

Miehet                                          Lahti                                   7526 (-13)                           1. Pertti Salminen                                             823

                                Västerås        7539                                                         2. Anders Flink                                         829

Yhteensä                 Lahti                                   +283

 

 

Veteraanien mestaruuskilpailut: 3.11. - 16.11.2019

                      Kauden 2019 – 2020 mestaruuskilpailujen ( suoraan loppukilpailu ) tulokset:

Parikilpailu: Miehet 1. Bay ( Pertti Salminen, Sulo Hietala) 2. KK (Pentti Kasperi, Harri Ormala) ja 3. Bay (Timo Mononen, Jarkko Venäläinen)

Henk.koht: 1. Veijo Auer Falcons 2. Sulo Hietala Bay ja 3. Timo Mononen Bay

Parikilpailu vet/sen Naiset: 1. Bay ( Helvi Mylläri, Virve Valtasaari) 2. KV-Lahti (Riitta Rasinmäki ja Leena Pylkkänen) ja 3. Bay (Maija-Liisa Sandberg, Päivi Lähteenmäki)

Henk.koht: 1. Helvi Mylläri Bay 2. Riitta Rasinmäki KV-Lahti 3. Virve Valtasaari Bay

 

Kaupunkiottelu    Heinola - Lahti:

Pelattiin 21.10.2019  Heinolassa 8 pelaajan joukkuein, 6 sarjaa:

                      Voittaja :       Lahti                                   ???? (+57)                           1. Pekka Järvinen                1253

Heinola                 ????                                                          1. Antti Launia                   1275

Lahden edustajat olivat valittu syksyn tiistaikilpailujen perusteella, 8 parasta pelaajaa.

 

Liitto-ottelu Hämeenlinna - Lahti:

Pelattiin 20.9.2019  Hämeenlinnassa 8 m ja 4 n pelaajaa, 6 sarjaa:

                      Voittaja :       Hämeenlinna 14572 (+110)                                            1. Jorma Kortesalo              1343

Lahti                                           14462                                                       1. Sulo Hietala         1352                                                                                                    

Liitto-ottelu  Helsinki - Lahti :

                      Pelattiin Helsingissä 21.11.2019 (8 pelaajaa/6 sarjaa).

                                                                 Helsinki         9971 (+358)                        1. Markku Pennanen           1384

                                                                 Lahti                                   9586                                                         1. Hannu Jääskeläinen 1293

 

Kaupunkiottelu Kouvola – Lahti: Uusi vastustaja tästä syksystä alkaen

Keilattiin 28.11.2019 Kouvolassa 8 pelaajan joukkuein 6 sarjaa:

                                                                 Lahti                                   9998 (+143)                        1. Hannu Virlander                      1225

                                                                 Kouvola        9855                                                         1. Markus Sihvola                      1230

 

Kinkkukisa:

Perinteinen kinkkukisa kilpailtiin 10.12.2019 pudotuskisana, lohkon paras meni suoraan                       finaaliin ja kakkonen ja kolmonen karsivat toisesta paikasta. Kinkun ja makkaran saajat:

A. Seppo Koukonen/Pekka Järvinen                           B. Juhani Kapulainen/Keijo Kukkonen    C. Timo Pylkkänen/Veikko Rissanen                               D. Henry Honka/Seppo Salminen

E. Arto Suominen/Pekka Toivanen                              F.  Marja Koskimäki/Kosti Ekroos

 

Syyskauden päättäjäiset:

Syyskauden päättäjäistilaisuus vietettiin perinteisesti Harjulassa keskiviikkona 18.12.2018,  lounaan, joululaulujen, palkintojenjaon ja arpajaisten merkeissä. Osallistujia oli n.95

 

Tiistaikilpailujen kolme parasta luokittain:

A: Lohko:        1. Antero Immonen                                         150 p             2. Sulo Hietala                                                 131 p

3. Seppo Koukonen                                         127 p

B: lohko          1. Eero Pirinen 130 p               2. Juhani Kapulainen                                   127 p

3. Keijo Kukkonen                                          116 p

C: lohko          1. Taisto Lehto                            110 p             2. Timo Pylkkänen                                    106 p                                         3. Timo Eloranta                                       104 p

D: lohko          1. Antero Hietamäki                                         145 p             2. Arto Pasanen                                      125 p

                                3. Heikki Lähteenmäki       121 p

E: lohko                  1. Leila Porala                                                                143 p             2. Mauri Lehtonen                                         122 p

                                3. Kari Sipi                                               110 p                                                                                                                        F:lohko 1. Kosti Ekroos     145 p   2. Matti Pirttikoski                     144 p         

                                3. Heikki Tupala                                       137 p                                                                                                                                            

Kevät kauden toiminta:

Kevätkausi alkoi tiistai- ja joukkuekilpailuin 7.01.2020 ja päättyi 14.04.2020

 

Kaupunkiottelu Kotka - Lahti:

Keilattiin 30.1.2020 Kotkassa 6+2 m/n joukkuein 6 sarjaa:

                                                                 Lahti                                   9588 (+654)                        1. Veikko Heininen                      1310

                                                                 Kotka                                  8934                                                         1. Arto Hämäläinen   1202

Liitto-ottelu:    Tampere - Lahti

Pelattiin 13.02.2020 Lahdessa  8 miehisjoukkuein 6 sarjaa ikähyvityksin:                      Lahti                                         10182 (+187)                                            1. Pertti Salminen               1400                                         Tampere          9995                                                       1. Kauno Mäkelä                    1339

 

 

 

 

Ystävyysottelu:  LB – naiset –Veteraanimiehet  pelattiin 2.3.2020, 8 h joukkuein.

                                                                 LB-naiset       9711 (+310)                       1. Hannele Impola              1325                                                                                                             Veteraanit      9401                                                         1. Pertti Salminen               1272.                                  

Veteraanien valtakunnansarja:

            Mestaruuden voitti Rojjaas Kuopio, toiseksi tuli Falcons Lahti ja kolmanneksi GS Eura, kaikki mitalistit olivat 8 pisteen sisällä. KK putosi, Kaato nousi ja Bay säilyi V1-sarjassa.                                                                                                                                                                                                                                              

Kaupunki ottelu Kouvola - Lahti:

Pelattiin 18.3.2020  Lahdessa 8 pelaajaa, 6 sarjaa:

Lahti          1111 (+30)                                                1. Veijo Auer               1299

Kouvola       999                                                          1. Ville Virtanen         1205

Veteraanien SM-kilpailut Kauppi, Tampere: ajalla 18.2 - 7.4.2020

Osallistujia oli kaikkiaan 967, joista lahtelaisia 67 (61 miestä ja 6 naista).

 

Tulokset:

Miehet: Suomen Mestari: Seppo Eskolin Räme, Lohja                                                     Lahtelaisista finaalissa olivat Hannu A Jääskeläinen Valtti, hopeaa. Hannu Virlander,                  Jussi Domin ja Seppo Koukonen ei sijoittunut 10 joukkoon.                                                                                                                                 Naiset: Suomen Mestari: Terttu Kohtanen KJK-Kauhajoki

Paras lahtelainen oli Helvi Mylläri Bay 18.

Miehet 4x6 joukkuekilpailu: Suomen Mestarit: GS Eura.

Kaato oli 10. ( Pekka Kiviaho, Pekka Järvinen, Antero Töyrylä , Jussi Domin)               Miehet parikilpailu 2x6: Suomen Mestarit: Tiimi Kuopio

Falcons oli 16. (Seppo Koukonen ja Raimo Koukonen)

Naiset parikilpailu: Suomen Mestarit: KJK Kauhajoki

Bay oli 20. joukkueella: Ritva Laaka ja Virve Valtasaari                                                                                                     


LHämeenlinna liitto-ottelu     Lahti-:

Pelattiin 4.3.2020  Lahdessa, 8 miestä ja neljä naista, 6 sarjaa:

                                            :                     Lahti                                   13791 (+693)                      1. Hannu Virlander                                            1252

                                                                                                                                                        1. Maija-Liisa Sandberg       1191             

Hämeenlinna         13098                                  1. Ale Kopiloff                                         1179

                                                                         1. Tuija Jokinen                                        1195

 

Kaupunkiottelu    Lahti - Heinola:

26.2.2020 pelattiin Lahdessa  8 hengen joukkuein 6 sarjaa:

Lahti                                 10127 (+59)                                                1. Raimo Koukonen                   1396                                   Heinola         10068                                                         1. Keijo Laitinen                                1377

 

 

 

Ystävyysottelu  Ruotsissa :

11.04.2020 pelattiin Västeråsissa, 10 miestä ja 8 naista 4 sarjaa.

          Miehet:

          Västerås        7620 ( +448 )                                           1. Rolf Lundkvist                                     844                     

                                            Lahti                                   7172                                                        1. Hannu Virlander                                            787                                     

 

                                            Naiset:

                                            Västerås        5483 ( +49)                         1. Kerstin Eriksson                                   768

Lahti                                                    Lahti                                5434                                                         1. Marja Haavisto                                  731

                                                             Kokonaistulos:                 Västerås        13103 (+497)                                           

                                                                                                             Lahti                                   12606           

                                                                                                                                                                                                   

Kevätkauden päättäjäiset:

Kevät kauden päättäjäiset ja palkintojen jako pidettiin 7.05.2019 keilahallin kahviossa pullakahvien merkeissä, osallistujia oli n. 80.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

Kevät kauden tiistaikilpailujen voittajat:

A lohko:                  1. Antero Immonen            156 p             2. Veijo Auer                       140 p

3. Hannu A Jääskeläinen            131 p

 

B lohko:          1. Pekka Kiviaho  145 p            2.Risto Kaminen                 99 p

3. Juhani Pärssinen                       97  p

 

C lohko:           1. Jukka Suokas   126 p            2. Pekka Toijala                  109 p

3. Urho Roivas              99 p

 

D lohko:           1. Seppo Niinvirta                      140 p            2. Pertti Siviranta                135 p

 3. Raimo Koso            101 p

                     

                      E-lohko         1. Kari Härkönen                129 p             2. Pentti Mäyrä                    124 p

                                                                 3. Keijo Känkänen              123 p

                     

                      F lohko          1. Pekka Eskola                  162 p             2. Eila Turunen                   159 p

                                                                 3. Aaro Vesanen                  156 p

 

Joukkuepelien voittajat: Finaali pelattiin 23.4.2019, lohkojen 3 parasta pelasi vastakkain

                      Kultaa:                                TAMMI 1 (Vuorela Antti, Meriranta Hannu, Auer Veijo)                                                               Hopeaa:         TAMMI 7 (Pesonen Jukka, Tuominen Timo, Jääskeläinen Hannu)

Pronssia:                 VAAHTERA 1 (Härkönen Kari, Sipi Heikki, Haamu ??)

4. sija:                     TAMMI 5

5. sija                      VAAHTERA 10

6. sija                      VAAHTERA 9

 

          Veteraanien lohkojen mestaruuskisat 16.4.2019                                                                                                                         A lohko:

1. Simo Honkanen                  2. Antero Immonen

3. Veijo Auer  

B lohko:

                                                                 1. Lasse Ranta                                                                2. Maija-Liisa Sandberg

3. Kalevi Porala                      

C lohko:

1. Urho Roivas                        2. Leo Laapotti

3. Virve Valtasaari                  

D lohko                  

                                1. Antti Vuorela                                        2. Pertti Siviranta

                                3. Sirkka Kervinen                                  

E lohko                                        

                         1 Kari Härkönen                                       2. Matti Ruuhijärvi

3. Pentti Mäyrä                      

                                                                                                                                                                                                                                                                               F lohko                              

                         1  Kosti Ekroos                                        2. Pekka Porala                                                                                                                                                      3. Pekka Eskola

                                                                                                                                                                                                                                                                               Veteraanien lohkojen cup-mestaruudet: Finaalit 7.5.2019 

 

                      A lohko:        Seppo Koukonen / Pentti Metso 2 – 1                          

B lohko:          Juhani Pärssinen / Jouko Laitinen 2 – 1

C lohko:          Kari Sulkanen / Jukka Suokas 2 – 1

D lohko:                  Pauli Jeskanen / Jaakko Wallenius 2 -1

E lohko:              Petri Joensuu / Pentti Mäyrä 2 – 1

F lohko:                  Eila Turunen /  Pekka Eskola 2 – 1

 

                       Päätös-sanat:

Johtokunta kiittää jälleen veteraanikeilaajia kertomuskauden aktiivisuudesta.

ja toivottaa onnea ja menetystä keilakaudelle 2019 - 2020.

 

 

                        Lahti                                                       17.09.2019

 

 

                        Johtokunta